Patangonya’nın kurucusu hisselerini dünyaya nasıl devrettiğini bu mektup ile anlattı

Impact Hub Ankara
2 min readSep 22, 2023

--

Yazan: Yvon Chouinard

Patangonya’nın kurucusu Yvon Choinard hisselerini dünyaya nasıl devrettiğini bu mektup ile anlattı. Bu mektup Impact Hub Ankara ekibi tarafından Türkçeleştirdi.

Orijinal metin: https://www.patagonia.ca/stories/a-letter-from-yvon-chouinard/story-127258.html

Dünya artık bizim tek hissedarımız.

Tükenmeyen bir gezegen umudumuz varsa — iş bir yana dursun — hepimizin sahip olduğu kaynaklarla elinden geleni yapması gerekecek. Yapabileceğimiz tek şey bu.

Asla bir iş adamı olmak istemedim. Zanaatkâr olarak başladım, arkadaşlarım ve kendim için tırmanış malzemeleri yaptım, sonra giyim eşyası işine girdim. Küresel ısınma ve ekolojik yıkımın boyutlarına ve buna olan katkımıza tanık olmaya başladığımızda, Patagonia iş yapma biçimlerimizi değiştirmek için şirketin kendisini kullanmaya karar verdi. Faturaları ödeyecek kadar kazanırken doğru olanı yapabilirsek, müşterileri ve diğer işletmeleri etkileyebilir ve belki de bu arada sistemi değiştirebilirdik.

İşe ürünlerimizle, çevreye daha az zarar veren malzemeler kullanarak başladık. Her yıl satışlarımızın %1’ini bağışladık. Değerlerimizi kurumsal tüzüğümüze yazarak sertifikalı bir B Corp ve bir Kaliforniya fayda şirketi olduk, böylece değerlerimiz korunacaktı. Kısa bir süre önce, 2018’de, şirketin amacını şu şekilde değiştirdik: Gezegenimizi kurtarmak için iş yapıyoruz.

Çevresel krizi ele almak için elimizden geleni yapsak da bu yeterli değil. Şirketin değerlerini korurken krizle mücadeleye daha fazla para yatırmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor.

Doğruyu söylemek gerekirse, elimizde iyi seçenekler yoktu. Biz de kendi seçeneğimizi yarattık.

Seçeneklerden biri Patagonia’yı satmak ve tüm parayı bağışlamaktı. Ancak yeni bir sahibin değerlerimizi koruyacağından ya da dünyanın dört bir yanında çalışan ekibimizi istihdam etmeye devam edeceğinden emin olamazdık.

Bir diğer yol da şirketi halka açmaktı. Bu ne büyük bir felaket olurmuş. İyi niyetli halka açık şirketler bile, uzun vadeli canlılık ve sorumluluk pahasına kısa vadeli kazanç elde etmek için çok fazla baskı altındadır.

Doğruyu söylemek gerekirse, mevcut iyi seçenekler yoktu. Biz de kendimizinkini yarattık.

“Halka açılmak” yerine “amaca yönelmek” diyebilirsiniz. Doğadan değer çıkartıp bunu yatırımcılar için zenginliğe dönüştürmek yerine, Patagonia’nın yarattığı zenginliği tüm zenginliğin kaynağını korumak için kullanacağız.

Exit to Earth —Çizer: Duygu Vatan

Bu sistem şöyle çalışıyor: Şirketin oy hakkına sahip hisselerinin %100’ü şirketin değerlerini korumak için oluşturulan Patagonia Purpose Trust’a devredildi; oy hakkına sahip olmayan hisselerin %100’ü ise çevresel krizle mücadele etmeye ve doğayı savunmaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Holdfast Collective’e verildi. Finansman Patagonia’dan sağlanacak: Her yıl işletmeye yeniden yatırım yaptıktan sonra kazandığımız para, krizle mücadeleye yardımcı olmak için temettü olarak dağıtılacak.

Sorumlu iş deneyimize başlayalı neredeyse 50 yıl oldu ve biz daha yeni başlıyoruz. Bundan 50 yıl sonra bırakın gelişen bir iş dünyasını, gelişen bir gezegen umudumuz varsa, hepimizin elimizdeki kaynaklarla elimizden geleni yapması gerekecek. Bu da üzerimize düşeni yapmak için bulduğumuz bir başka yol.

Uçsuz bucaksızlığına rağmen Dünya’nın kaynakları sonsuz değildir ve sınırlarını aştığımız açıktır. Ama Dünya aynı zamanda dirençli. Kendimizi buna adarsak gezegenimizi kurtarabiliriz.

--

--

Impact Hub Ankara

Impact Hub Ankara, sosyal etki yaratanların buluşma mekanı.