Impact Hub Açmaya Hak Kazanmak

Impact Hub Ankara
4 min readFeb 16, 2022

--

Yazan: Murat Çitilgülü

Son zamanlarda iki tatlı telaşımızdan birinin Impact Hub Ankara’nın kapılarını açacağı mekanı aramak olduğunu sizlerle paylaşmıştık.

Bu arayış vesilesiyle aralarında mülk sahipleri, emlak danışmanları, aracılar, (eski) kiracılar, eş-dost, tanıdık, akraba; ez cümle geniş ve renkli bir skaladan onlarca kişiye Impact Hub nedir, Impact Hub açmaya hak kazanmak ne demektir anlatmam gerekti.

Yaptığım görüşme sayısı arttıkça, sosyal girişimcilerin hayatta kalma becerilerinden birine sıkça başvurduğumu fark ettim: karmaşık konuları karşıdakine basitçe anlatabilmek…

Yok IT (ay-ti) işi değil tam olarak

Abi hani iş hanları vardır, orada dükkanı olanlar avluda muhabbet eder, herkes önce komşusuyla iş yapardı…

İmpekt; İmmmpekt evet ‘M’ ile.. App değil hayır Hub.

Sosyal girişim olacak; hayır tabi para kazanıyoruz ama önemli kısmını sosyal amacımıza yatırmak üzere kazanacağız; hayır deli değiliz…

Ve benzeri cümleler benim için birkaç aydır standart günlük diyaloglar halini aldı. Neyse ki yaklaşık 20 yıldır annemin arkadaşlarına rahatça anlatabileceği herhangi bir işle uğraşmamış olmanın sağladığı kondisyonum imdadıma yetişiyor.

Bu işlere tamamen yabancı olanların dışında, sosyal etki odaklı çalışmalara aşina birçok kişiye de Impact Hub Network’ün parçası olduk ve Impact Hub Ankara’yı kurmaya hak kazandık dediğimizde, aslında bunun ne demek olduğunu tam olarak anlatamadığımızı fark ettiğimiz birçok sohbette yer aldım. Bu yüzden burada biraz konuyu açmak istiyorum.

Impact Hub New York Metropolitan Area

Impact Hub Network bir çeşit sosyal franchise (bayilik) modeliyle genişleyen ve kendisi de sosyal girişim olan küresel bir yapı. Fakat bayilikler vererek yayılan küresel ağlardan çok farklı özellikleri var. Öncelikle Ağın var oluş amacı, üye Hub’lardaki kullanıcıların oluşturduğu geniş topluluğun yarattığı sosyal etkiyi artırmak ve güçlendirmek. Bu yüzden daha en başından, üye olma niyetinizi paylaştığınız ilk mesajınızdan itibaren, sizi, kurucu ortaklarınızla uyumunuzu, iş planınızı ve stratejinizi global ağın kazanacağı para perspektifinden değil, sosyal etki merceğinden irdeliyor; tüm bunların ileride topluluğunuzla yaratabileceğiniz sosyal etkiye olabilecek katkılarını ölçüp tartıyorlar.

Hak kazanma, aslında ‘seçilme’ süreci birkaç yılı bulabiliyor. Ön Adaylık, Adaylık, Girişim, Açılma süreçleri boyunca detaylı ekonomik ve finansal analizler, iş planları, topluluk stratejileri, mekânsal tasarım kurguları, uygulanacak programların yapı ve gerekçeleri, pazarlama planlarını hazırlamanız, gelen yorum ve sorulara göre bunları geliştirmeniz bekleniyor. Burada Impact Hub’ın önemli bir farkı şu ki adaylık süreci başlı başına sizi geliştiren bir deneyim olmak üzere tasarlanmış ve rekabetçi değil işbirlikçi bir yaklaşımla inşa edilmiş. Takıldığınız hemen her konuda açıp okuyabileceğiniz yüzlerce sayfalık bir külliyata ya da aynı sorunu daha önce yaşamış bir başka Hub kurucusu ya da çalışana yani ‘maker’a dakikalar içinde ulaşabiliyorsunuz. Adaylık aşamasına geçtiğiniz andan itibaren size destek olmak üzere deneyimli bir koçunuz da oluyor. Ayrıca girişim olmaya hak kazandığınızda, amaçladığınız sosyal etkiyi arttırabilmeniz, kendinizi ve ekibinizi geliştirebilmeniz ve Impact Hub’ınızı daha iyi işletebilmeniz için size karşılıksız bir ‘geliştirme bütçesi’ ayırıyorlar.

Adaylık hakkı kazandığınızda kendi hazırladığınız üç yıllık finansal projeksiyon ve açılış yapacağınız şehrin gayrısafi yurtiçi hasılası üzerinden hesaplanan bir katılım ücreti ödüyorsunuz. Bu ücret ve arkasındaki hesaplama Ağ’da yer alan maker’lar tarafından ortak olarak belirleniyor.

Eğer girişim aşamasına geçemezseniz, Ağ yatırdığınız katılım ücretini iade ediyor. Çünkü sosyal girişimciler olarak sizin başarınız ve hayatta kalmanız Impact Hub’ın varoluş nedenini gerçekleştirmesi için çok önemli. Açılışın ardından Ağ merkezi ile kuracağınız finansal ilişki de benzer bir yapıda. Ne olursa olsun ödemek zorunda olduğunuz bir ‘royalty’ değil, gelirinizden aktaracağınız bir pay var. Gelir yoksa pay beklentisi de yok.

Yaptığınız hazırlıklar, videolar, sunduğunuz planlar, önce bu konuda uzmanlaşmış profesyonellerin onayından geçiyor. Ardından Üyelik Komitesi’nin incelemesinden geçmeniz gerekiyor. Ama bu son aşama değil. Son aşamada tüm dünyadan diğer Impact Hub kurucularına tanıtılıyor ve onların sorularını yanıtlıyorsunuz.

Bu uzun, zorlu ama öğretici sürecin sonunda başarılı olup da Girişim aşamasına geçebilirseniz, belirli bir bölgede (bizim örneğimizde Ankara’da) Impact Hub açma hakkını elde ediyorsunuz. Girişim aşamasına gelen bir Impact Hub’a mekanı açmak için toplam 18 ay süre tanınıyor. Impact Hub’ın önemli farklarından biri de bu aşamada. Küresel ağ sizin açacağınız Impact Hub’ın bir kısmına sahip olmuyor; aksine siz küresel markanın hak sahipleri arasına katılıyorsunuz. Ayrıca Hub’ların ruhunu üfleyen, küresel yapıya yön veren Uluslararası Impact Hub Derneği’ne katılıyor ve çok gelişmiş ve ülkemizde alışkın olduğumuz yönetişim modellerinden oldukça farklı işleyen yapısı aracılığıyla yönetimde doğrudan söz sahibi oluyorsunuz. Yani başka bir deyişle, bu başvuru dönemi boyunca aslında Impact Hub Network yeni şubelerini değil, yeni sahiplerini bulmuş oluyor.

Ağ’ın önemli özelliklerinden biri bu yazıda anlatılanlardan anlaşıldığı üzere şeffaflık. Sistem de, içindeki insanlar da açık. Pek çok benzerinde ‘sır’ olarak saklanan bilgiler Impact Hub’da herkesçe erişilebilir durumda.

İşte, Impact Hub Ankara’yı açmaya hak kazandık, derken aslında tüm bunları anlatmaya çalışıyoruz.

Şimdi ben bunları 5 dakikalık bir telefon görüşmesinde, üç aşağı beş yukarı herkesin gözünde canlandırabileceği ‘ortalama’ bir emlakçıya nasıl anlatayım? Şu ana kadar üretebildiklerim arasından ekipçe favorimiz olan kabaca şöyle:

Spor salonu gibi düşünün; üyelerimiz olacak, her biri başka bir spor dalından, onlara ihtiyaçlarına göre günlük, aylık, yıllık üyelik paketlerimiz olacak, hizmetler sunacağız, gelip bizde çalışacaklar; hatta isterlerse tüm takımlarını getirecekler. Ama gel antrenman yap git gibi değil, tüm bu sporcuları geliştirmek için de özel olarak çalışacağız, onlar başarılar kazandıkça bizim spor salonunun başarısı artıyor olacak.

Lazım olursa Impact Hub’ı anlatmak için sizler de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz :)

--

--

Impact Hub Ankara

Impact Hub Ankara, sosyal etki yaratanların buluşma mekanı.